NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Музикалният театър ще постави мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“
2886
Авансцена

Музикалният театър ще постави мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“

Мюзикълът „Криворазбраната цивилизация“ ще има нов осъвременен прочит на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Очаква се премиерата да бъде на 1 ноември, съобщи директорката на културния институт Еделина Кънева. Тя бе във Варна по повод гостуването на спектакъла „Здравей! Как си, приятелю?“, на който е автор на идейния проект. Кънева припомни, че се навършват 50 години от първото излъчване на мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ по националната телевизия и това е поводът трупата на Музикалния театър да реши да го възкреси на своя сцена

| 24 Юни 2024, 13:15 ч.
Музикалният театър ще постави мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“
Музикалният театър ще постави мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“
Снимка © Национален музикален театър

Мюзикълът „Криворазбраната цивилизация“ ще има нов осъвременен прочит на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". 

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“. 

Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем. 

По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението

В четвъртък, 27 юни, във Велинград ще се играе постановката  "Аз и ти, преди Ние", съобщават от читалище "Васил Левски - 1904". 

Участват Йоанна Темелкова и Владимир Михайлов, а автор е Светльо Томов. Това е първо представяне на театрална сцена на Владо Михайлов и завръщане на Йоанна Темелкова в театъра.

"Аз и ти, преди ние, какви бяхме?" пита авторът Светльо Томов в своята пиеса за двама. Това е историята на една изживяна любов, но не докрай. "Пиесата разказва за това как сме забравили да чувстваме, да мечтаем и да бъдем щастливи. За една среща, която буди всичко недоизказано. Думи, които вече звучат различно", описва постановката режисьорът Димитрис Георгиев.

Много се радвам, че дебютирам тук, в прекрасната опера на София, с Телрамунд, с прекрасната постановка на акад. Пламен Каталов. Той е един от хората, които наистина знаят какво означава Вагнер. Това казва австрийският баритон Томас Вайнхапел по повод премиерата на „Лоенгрин“ в Софийската опера и балет.

На 23 юни солистът излиза за първи път на най-голямата българска оперна сцена.

„Карталов има специално усещане, за което е работил толкова много през годините, за всяка стъпка, всеки поглед. Той ни даваше насоки, които наистина бяха много, много специални“, коментира Вайнхапел. По думите му Вагнер наистина е искал да направи света по-добър и да даде своята философска идея на всички. Не е задължително да разбирате езика, тук има друго, по-високо ниво – нивото на музиката. Тя трябва да бъде усетена. Той е искал да каже всичко чрез му

Музикалните фестивали и мегазвезди като „Колдплей“ са все по-загрижени за своя въглероден отпечатък, като създават все повече инициативи за намиране на екологичен баланс, предаде АФП. 

Според музикалната група „Колдплей“ те успяват да намалят емисиите си на въглероден двуокис с 59% през първите две години от световното си турне през 2024 г., в сравнение с това от 2016 година.  Наред с други неща, групата на Крис Мартин компресира товара, който превозват, със специални плочки. Те генерират електричество чрез движенията на публиката. Но „Колдплей“ продължават да летят по време на турнетата си, с което си спечелват противници. 

„Трите големи въпроса са как идват артистите, с какво оборудване и как посетителите на фестивала стигат до него“, каза за АФП Фредерик Хокар, еколог, заместник-кмет на Париж, отговарящ за

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.

„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра. 

По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща.

Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф

Очаква се премиерата да бъде на 1 ноември, съобщи директорката на културния институт Еделина Кънева. Тя бе във Варна по повод гостуването на спектакъла „Здравей! Как си, приятелю?“, на който е автор на идейния проект.

Кънева припомни, че се навършват 50 години от първото излъчване на мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ по националната телевизия и това е поводът трупата на Музикалния театър да реши да го възкреси на своя сцена. „Ще ползваме оригиналната музика на Дечо Таралежков, която е вълшебна. В нея има етно-джаз елементи и за времето си тя е била супер новаторска, а сега отново е много модерна“, каза директорката. Режисьор на новия спектакъл ще бъде Николай Гундеров, който е завършил в Чехия и е бил асистент на Иржи Менцел в Пражката театрална академия. По думите на Кънева той ще пренесе действието на познатия мюзикъл в нашето съвремие. 

Мюзикъли се поставят в Музикалния театър в София още от 60-те години на ХХ век, припомни Кънева. Това е първата сцена, на която зрителите у нас се срещат с жанра в спектакъл на „Човекът от Ла Манча“, след което са играни „Уестсайдска история“, „Котките“, „Някои го предпочитат горещо“ и други. Еделина Кънева посочи, че през последните десет години тя самата играе в много мюзикъли, включително в Mamma Mia на Софийската опера и балет. 

Тя смята, че артистите у нас вече имат голям опит в жанра и пеят по начин, който отговаря на тази музика. Няма специален клас за мюзикъл в Националната музикална академия, но той се изучава с поп и джаз пеенето. Повечето от певците в Музикалния театър в София са завършили класическо пеене, но има и възпитаници на поп и джаз стила, които са абсолютно адекватни на постановките, посочи още Кънева и добави, че много от артистите са се учили на гласова „бел техника“, която е близка до поп техниката и е много подходяща за мюзикъли. 

Директорката смята, че мюзикълът е сложно изкуство заради изискващата се значима и бърза промяна на картините в действието, заради която спектаклите се правят по-скоро като филми, а не като театрално представление. „Това е изключително предизвикателство за нас, да можем да накараме публиката да се ангажира в нашето действие, да я изкушим, да я завладеем“, каза Кънева и допълни, че това са музикално-театрални представления, където музиката е водеща, но има и сюжет, както е и в „Здравей! Как си, приятелю?“

Пол Маккартни издава албума One Hand Clapping, записан с групата "Уингс" през 1974 г., съобщи АП. Подобно на много други музиканти Маккартни изпразва "трезорите" с неиздавани досега песни.

Компилацията включва над 20 песни, записани преди 50 години в студиото "Аби Роуд" в Лондон. Записите са направени, докато албумът Band on the Run заема челна позиция в британската класация в продължение на седем седмици. 

Албумът One Hand Clapping е моментно изображение на креативността на Маккартни в периода му на изпълнител след "Бийтълс", се казва в коментар на АП. Шестнайсет от общо 32 парчета никога досега не са били издавани официално досега.  

Проектът One Hand Clapping не включва видеозаписи. Единственото официално издание на видео беше през 2010 г. като част от преиздаването на музикалния сет Band on the Run. Band on the Run беше първото издание от архивнат

Съдия в щата Ню Мексико сне днес обвиненията в непредумишлено убийство срещу актьора Алек Болдуин, след като адвокатите му се позоваха на процесуална грешка, тъй като полицията и прокуратурата не са им предоставили достъп до доказателства по делото, предаде Ройтерс.

Съдия Мери Марлоу Съмър прекрати процеса заради укриване на доказателства, като осъди поведението на прокуратурата като "граничещо с недобросъвестност", посочва Франс прес.

"Подобно поведение е изключително вредно за обвиняемия", каза съдията пред 66-годишния актьор, който веднага се разплака и прегърна съпругата си Хилария.

Алек Болдуин беше заплашен от до 18 месеца затвор заради трагедията, която се случи през октомври 2021 г. в щата Ню Мексико.

На снимачната площадка на филма "Ръжда" звездата размахваше пистолет, който трябваше да съдържа само халосни патрони, но изстреля боен куршум. Изс

Десетки хиляди фенове се стекоха Сеул, за да отпразнуват 11-ия рожден ден на южнокорейския кей-поп феномен Би Ти Ес - ден след като най-възрастният член на групата Джин завърши военната си служба, предаде АФП.

Шестима членове на Би Ти Ес все още служат в армията - задължение в Република Корея, където всички мъже под 30-годишна възраст се призовават за най-малко 18 месеца. Това принуди най-популярната момчешка група в света да излезе в почивка през 2022 г.

Феновете на групата от цял свят се  присъединиха към събитието, организирано в спортен комплекс в южната част на Сеул. Някои от тях чакаха още от сутринта, за да са сигурни, че ще получат безплатни артикули, като картички на техните идоли, и ще видят Джин да излиза на сцената. Опашките достигаха до три километра.

"Дъщеря ми им е фенка и пристигнахме в Сеул като подарък за рождения й ден", споделя  40

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

По думите му жителите и гост

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

Снощи спектакълът с песни на Стефан Диомов пожъна много аплодисменти от варненската публика, след като бе гостувал с успех и в Бургас на 20 юни. Предстои му представяне на празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол през септември, след което ще го видят и зрителите на „Сцена на вековете“ в Летния театър във Велико Търново.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2886
Авансцена

Музикалният театър ще постави мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“

Мюзикълът „Криворазбраната цивилизация“ ще има нов осъвременен прочит на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Очаква се премиерата да бъде на 1 ноември, съобщи директорката на културния институт Еделина Кънева.

| 24 Юни 2024, 13:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музикалният театър ще постави мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“
Музикалният театър ще постави мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“
Снимка © Национален музикален театър

Мюзикълът „Криворазбраната цивилизация“ ще има нов осъвременен прочит на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". 

Очаква се премиерата да бъде на 1 ноември, съобщи директорката на културния институт Еделина Кънева. Тя бе във Варна по повод гостуването на спектакъла „Здравей! Как си, приятелю?“, на който е автор на идейния проект.

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“. 

Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем. 

По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението

В четвъртък, 27 юни, във Велинград ще се играе постановката  "Аз и ти, преди Ние", съобщават от читалище "Васил Левски - 1904". 

Участват Йоанна Темелкова и Владимир Михайлов, а автор е Светльо Томов. Това е първо представяне на театрална сцена на Владо Михайлов и завръщане на Йоанна Темелкова в театъра.

"Аз и ти, преди ние, какви бяхме?" пита авторът Светльо Томов в своята пиеса за двама. Това е историята на една изживяна любов, но не докрай. "Пиесата разказва за това как сме забравили да чувстваме, да мечтаем и да бъдем щастливи. За една среща, която буди всичко недоизказано. Думи, които вече звучат различно", описва постановката режисьорът Димитрис Георгиев.

Много се радвам, че дебютирам тук, в прекрасната опера на София, с Телрамунд, с прекрасната постановка на акад. Пламен Каталов. Той е един от хората, които наистина знаят какво означава Вагнер. Това казва австрийският баритон Томас Вайнхапел по повод премиерата на „Лоенгрин“ в Софийската опера и балет.

На 23 юни солистът излиза за първи път на най-голямата българска оперна сцена.

„Карталов има специално усещане, за което е работил толкова много през годините, за всяка стъпка, всеки поглед. Той ни даваше насоки, които наистина бяха много, много специални“, коментира Вайнхапел. По думите му Вагнер наистина е искал да направи света по-добър и да даде своята философска идея на всички. Не е задължително да разбирате езика, тук има друго, по-високо ниво – нивото на музиката. Тя трябва да бъде усетена. Той е искал да каже всичко чрез му

Музикалните фестивали и мегазвезди като „Колдплей“ са все по-загрижени за своя въглероден отпечатък, като създават все повече инициативи за намиране на екологичен баланс, предаде АФП. 

Според музикалната група „Колдплей“ те успяват да намалят емисиите си на въглероден двуокис с 59% през първите две години от световното си турне през 2024 г., в сравнение с това от 2016 година.  Наред с други неща, групата на Крис Мартин компресира товара, който превозват, със специални плочки. Те генерират електричество чрез движенията на публиката. Но „Колдплей“ продължават да летят по време на турнетата си, с което си спечелват противници. 

„Трите големи въпроса са как идват артистите, с какво оборудване и как посетителите на фестивала стигат до него“, каза за АФП Фредерик Хокар, еколог, заместник-кмет на Париж, отговарящ за

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.

„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра. 

По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща.

Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф

Кънева припомни, че се навършват 50 години от първото излъчване на мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ по националната телевизия и това е поводът трупата на Музикалния театър да реши да го възкреси на своя сцена. „Ще ползваме оригиналната музика на Дечо Таралежков, която е вълшебна. В нея има етно-джаз елементи и за времето си тя е била супер новаторска, а сега отново е много модерна“, каза директорката. Режисьор на новия спектакъл ще бъде Николай Гундеров, който е завършил в Чехия и е бил асистент на Иржи Менцел в Пражката театрална академия. По думите на Кънева той ще пренесе действието на познатия мюзикъл в нашето съвремие. 

Мюзикъли се поставят в Музикалния театър в София още от 60-те години на ХХ век, припомни Кънева. Това е първата сцена, на която зрителите у нас се срещат с жанра в спектакъл на „Човекът от Ла Манча“, след което са играни „Уестсайдска история“, „Котките“, „Някои го предпочитат горещо“ и други. Еделина Кънева посочи, че през последните десет години тя самата играе в много мюзикъли, включително в Mamma Mia на Софийската опера и балет. 

Пол Маккартни издава албума One Hand Clapping, записан с групата "Уингс" през 1974 г., съобщи АП. Подобно на много други музиканти Маккартни изпразва "трезорите" с неиздавани досега песни.

Компилацията включва над 20 песни, записани преди 50 години в студиото "Аби Роуд" в Лондон. Записите са направени, докато албумът Band on the Run заема челна позиция в британската класация в продължение на седем седмици. 

Албумът One Hand Clapping е моментно изображение на креативността на Маккартни в периода му на изпълнител след "Бийтълс", се казва в коментар на АП. Шестнайсет от общо 32 парчета никога досега не са били издавани официално досега.  

Проектът One Hand Clapping не включва видеозаписи. Единственото официално издание на видео беше през 2010 г. като част от преиздаването на музикалния сет Band on the Run. Band on the Run беше първото издание от архивнат

Съдия в щата Ню Мексико сне днес обвиненията в непредумишлено убийство срещу актьора Алек Болдуин, след като адвокатите му се позоваха на процесуална грешка, тъй като полицията и прокуратурата не са им предоставили достъп до доказателства по делото, предаде Ройтерс.

Съдия Мери Марлоу Съмър прекрати процеса заради укриване на доказателства, като осъди поведението на прокуратурата като "граничещо с недобросъвестност", посочва Франс прес.

"Подобно поведение е изключително вредно за обвиняемия", каза съдията пред 66-годишния актьор, който веднага се разплака и прегърна съпругата си Хилария.

Алек Болдуин беше заплашен от до 18 месеца затвор заради трагедията, която се случи през октомври 2021 г. в щата Ню Мексико.

На снимачната площадка на филма "Ръжда" звездата размахваше пистолет, който трябваше да съдържа само халосни патрони, но изстреля боен куршум. Изс

Десетки хиляди фенове се стекоха Сеул, за да отпразнуват 11-ия рожден ден на южнокорейския кей-поп феномен Би Ти Ес - ден след като най-възрастният член на групата Джин завърши военната си служба, предаде АФП.

Шестима членове на Би Ти Ес все още служат в армията - задължение в Република Корея, където всички мъже под 30-годишна възраст се призовават за най-малко 18 месеца. Това принуди най-популярната момчешка група в света да излезе в почивка през 2022 г.

Феновете на групата от цял свят се  присъединиха към събитието, организирано в спортен комплекс в южната част на Сеул. Някои от тях чакаха още от сутринта, за да са сигурни, че ще получат безплатни артикули, като картички на техните идоли, и ще видят Джин да излиза на сцената. Опашките достигаха до три километра.

"Дъщеря ми им е фенка и пристигнахме в Сеул като подарък за рождения й ден", споделя  40

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

По думите му жителите и гост

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

Тя смята, че артистите у нас вече имат голям опит в жанра и пеят по начин, който отговаря на тази музика. Няма специален клас за мюзикъл в Националната музикална академия, но той се изучава с поп и джаз пеенето. Повечето от певците в Музикалния театър в София са завършили класическо пеене, но има и възпитаници на поп и джаз стила, които са абсолютно адекватни на постановките, посочи още Кънева и добави, че много от артистите са се учили на гласова „бел техника“, която е близка до поп техниката и е много подходяща за мюзикъли. 

Директорката смята, че мюзикълът е сложно изкуство заради изискващата се значима и бърза промяна на картините в действието, заради която спектаклите се правят по-скоро като филми, а не като театрално представление. „Това е изключително предизвикателство за нас, да можем да накараме публиката да се ангажира в нашето действие, да я изкушим, да я завладеем“, каза Кънева и допълни, че това са музикално-театрални представления, където музиката е водеща, но има и сюжет, както е и в „Здравей! Как си, приятелю?“

Снощи спектакълът с песни на Стефан Диомов пожъна много аплодисменти от варненската публика, след като бе гостувал с успех и в Бургас на 20 юни. Предстои му представяне на празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол през септември, след което ще го видят и зрителите на „Сцена на вековете“ в Летния театър във Велико Търново.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.